Период од 2013. године

Удружење Заједница машинских школа Републике Србије, чији је рад више пута прекидан због објективних околности, већ дуже време иде сигурним корацима и представља својеврсну едукативну сарадњу средњих стручних школа Србије. Реч је о потпуно независној заједници, која је чисто струковна и која је вишеструко продуктивна. Оваква врста удружења пружа прегршт могућности за унапређење стручног образовања Србије, истовремено дајући могућност свеопштег побољшања привреде земље због свог специфичног карактера. Такође, поред умрежавања у оквиру земље, значајна је и  регионална сарадња, чиме се доприноси како богатој искуственој размени, тако и отварању бројних атрактивних могућности ученицима који у овим сарадњама учествују. Имајући овакав едукативни нуклеус у земљи, значи олакшавање образовног процеса и пружање могућности,како запосленима, тако и ученицима, да на лакши и једноставнији начин дођу до неопходних савремених знања, наставних средстава, актуелних семинара, савремених уџбеника, као и размену многих других педагошких и практичних искустава. Циљеви Заједнице јасно су наглашени у њеном Статуту и односе се, пре свега, на иновирање наставе, планско отварање нових образовних профила и њено што квалитетније повезивање са привредним чиниоцима у земљи, на добробит свих учесника наставног процеса. Организовање семинара, такмичења, предлагање нових наставних планова и уџбеника, само су део активности Заједнице која сваке године добија све већи значај и све достојније име. Надамо се да ће у годинама пред нама Заједница још више оснажити свој рад кроз нове чланове и њихово активно учешће у организовању што квалитетније наставе средњег стручног образовања Србије и региона.

Синиша Којић , председник Заједнице ( 2013-  )

Период 2005-2009. година

У периоду oд 2005. до 2009.године, Заједница машинских школа Републике Србије наставила је да ради према доброј организацији из претходног периода. Оно што би се могло посебно издвојити поред уобичајених  послова заједнице (такмичења, иновирање постојећих наставних програма, усавршавање наставника…) јесте увођење у образовни систем новог образовног профила – техничар мехатронике. Поред тога што је нови огледни образовни профил донео новину у образовни систем, школе су опремљене савременим наставним средствима.

У овом периоду оно што треба нагласити је и праћење реализације наставе  огледног образовног профила  – оператер машинске обраде  у организацији Заједнице и Министарства просвете што је дало видљиве резултате за нови начин рада на  практичној настави и ужестручним предметима.

Сматрам да  је у овом периоду рад Заједнице био веома успешан, захваљујући ангажовању свих чланица и добром раду Заједнице у претходном периоду.

др Миломир Мијатовић, председник Заједнице ( 2005-2009 )

Период 2000-2005. година

Крајем 2000. године и почетком 2001. године због смене већег броја директора у основним и средњим школама дошло је и до вакуума у функционисању стручних заједница средњих школа.

Тако је било и са заједницом машинских школа, која је почела да мирује са радом у другој половини 1999. године, а мировање је трајало до септембра 2001.

На иницијативу саветника за машинску струку министарстава просвете и неколицине директора средњих машинско техничких школа дошло је до сазивања састанка директора ових школа септембра 2001. у Техничкој школи „Петар Драпшин“ у Београду.

Том приликом су утврђени кандидати за председника заједнице, а избор је вршен на следећем састанку у Техничкој школи Нови Београд. Кандидати су били :

  1. Бранка Митић, директор Техничке школе „Петар Драпшин“
  2. Бранко Перовић, директор Техничке школе за машинство и саобраћај,  Крагујевац

Тајним гласањем, већином гласова је изабран за председника Бранко Перовић на 4 године.

Убрзо је извршена и регистрација заједнице и отворен је рачун на који су уплаћиване чланарине. Такође је сачињен и статут заједнице, установљен је начин рада и организација заједнице. Финансирана су једним делом такмичења ученика машинских школа и семинари за наставнике. Такође су формирана мања тела заједнице , Региони, Извршни одбор заједнице итд. Овај сазив је био активан до јуна 2005. када је извршен нови избор,а  кандидати су били:

  1. Миломир Мијатовић, директор Техничке школе из Трстеника
  2. Драган Туцаковић , директор Техничке школе из Ужица

Избором  Мијатовића за новог председника Заједнице и седиште Заједнице премештено је из Крагујевца у Трстеник.

Бранко Перовић , председник Заједнице (  2001-2005 )